Hűvös, szeles sivatagi reggelre ébredt a Budapest-Bamako mezőnye szombaton.
Sokan az autójuk mellett sátorban töltötték az éjszakát, a rejtő jenői határátkelőnél. A marokkói formalitások lebonyolítása után azon az 5 km-es aknamezőn kellett átkelni, amit mindenki a senki földje néven ismer. Ez az ENSZ által ellenőrzött, demilitarizált puffer-zóna köti össze Marokkót Mauritániával. A nap hátralévő részét a csapatok pihenéssel és szereléssel töltötték Nouadhibou városában. Nouadhibou hajóroncstemetőjéről és az embercsempész iparágáról híres, poros mauritán kisváros. A Nyugat-Afrikából Európába menekülők illegális tranzitvárosa.
Vasárnap reggel 250 km-es autógyilkos, kemény, sivatagi szakasz várt a versenyzőkre. Az etapon több jármű is tönkrement, a puha homokos szakasz nem kímélte a lengyel motorkerékpáros Jerzy Strama járművét sem, őt egész éjszaka keresték és mentették a homok fogságából. A motoros kategóriában a lengyel Jerzy győzelmi reményei végképp szertefoszlottak. A második és harmadik helyen autózó Gumisember csapatok egyik autóján a ventillátor eltört, és így kilukasztotta a vízhűtőt. Őt a Gumisember 2. csapat vontatta be a célba, ezzel a meghibásodással súlyos pontokat vesztettek, és a szlovák Ulrich házaspárnak adtak még nagyobb előnyt.
Villám Géza Fiat Pandája ugyan bírta a puha sivatagi homokot, de nem minden amortizáció nélkül. A vasárnapi B2 Beach-re még gondtalanul beért, de a nouakchotti célba már vontatókötélen gördült be. A Panda hengerfejtömítése átégett, és ezáltal az autó ideiglenes üzemképtelenné vált. Egy 3 000 forintos alkatrész áll Géza banjuli álmainak útjába. A Fiat viszonylag ismeretlen típus Mauritániában, eddig 3 Fiat motort szedtek szét, de nem találtak megfelelő alkatrészt. „Senkiháziak kezében van a Fiat alkatrész-ellátás Mauritániában” – mondta a futam alapítója, elégedetlen hanggal. A 132-es motoros, Márton András motorja szintén beadta a kulcsot Nouakchottban. Jelenleg magának és a motorjának keres helyet, hogy beérhessen Banjulba. Nouakchott tradicionálisan az a hely, ahol nagyon sok autó kénytelen befejezni a versenyt, a sivatag itt adja meg az utolsó kegyelemdöfést – nyilatkozta Pétery Szabolcs, a futam egyik veteránja.
Vasárnap este a futam tradicionális tengerparti bulija várta a résztvevőket, a Budapest-Bamakoról elnevezett B2 Beach-en. Sokan az Atlanti-óceán habjai közé vetették magukat, míg mások a dűnék között játszottak autóikkal és motorjaikkal. Az esti palacsinta- és halsütés, tábortűz lángjai mellett feledtette az elmúlt napok megpróbáltatásait.
Ma egy 300 kilométeres etap vár a mezőnyre, a szenegáli St. Louis a cél.
Január 29-én hajnali 1 és 4 óra között ért be az esti célba a versenyzők többsége, a marokkói Erfoudba. A pihenőidőt nem osztották nagy kanállal ezen az éjjelen, mert reggel 5 órakor kezdődött a következő etap. A futam alapítója, Villám Géza, a reggeli eligazításon felhívta mindenki figyelmét, hogy a legnehezebb és legfárasztóbb szakasz vár az indulókra. Műholdas telefon és többnapi élelem nélkül egyetlen versenycsapat sem indulhatott el a sivatagi szakaszon.
„Annak ellenére, hogy a Merzouga és Zagora között van néhány település, és laknak emberek, egy műszaki hiba, vagy eltévedés esetén életveszélyes is lehet ez a szakasz a sivatagi autós számára” – tette hozzá Szabó Gál András.
Szerencsére az etap ezen részén nem történt semmi baj, az egy neve elhallgatását kérő magyar motoros könnyebb lábsérüléseket szenvedett egy súlyos bukás után, őt az arra járó belga mentős csapat részesítette elsősegélyben, motorját egy román terepjáró szállította ki a sivatagi speciál szakaszról.
A versenykategóriában induló két motoros, az angol Chris Prickett és a lengyel Jerzy Strama naplementéig az etap egyharmadával sem birkózott meg. Hol a dűnék között tévedtek el, hol technikai problémákat kellett orvosolniuk. Chris Prickett így írt blog bejegyzésében: biztonságosabbnak tartottuk Zagorában tölteni az éjszakát, mint továbbmotorozni a sötétben a sivatagban.
Zagorát a Szahara kapujaként is ismerik, egykoron innen indultak a híres tevekaravánok Timbuktuba, de aznap délután nem tevékkel, hanem Bamakos terepjárókkal telt meg a város és a helyi autószerelők műhelyei. Többen komoly technikai gondokkal, mások egyszerű rutin karbantartási feladatokkal (légszűrő, olajcsere) látogatták meg a helyi mestereket.
A Budapest-Bamako asszisztenciamentes autóverseny, ahol nincsenek szerelőkamionok, így a versenyzők kénytelenek a legendás hírű afrikai „mekanik”-ok segítségét igénybe venni.
Délután 4-5 óra körül Zagorában és környékén a szél egyre erősebben fújt, és mire a nap lement, erős homokvihar kerekedett. A Zagora – Foum Zgid speciál szakaszon a látótávolság a homokfelhőben 5-6 méterre csökkent. „Nem ez az első utam a Szaharában, de ilyen kegyetlen homokvihart még nem láttam” nyilatkozta Tempfli László, a 2010. évi Bamako győztese.
Éjszakai homokviharban autózni a sivatagban nem a legbiztonságosabb, sokan mégis vállalták a rizikót, és sötétedés után indultak el Zagorából, a majd 400 kilométerre lévő célig.
„Foum Zgidig még csak-csak bírtunk a hol hevesebb, hogy enyhébb homokviharral, de Foum Zgid után olyan erősen fújt a szél a homokot, hogy az aszfaltúton lévő elválasztó vonalat sem láttuk” – mondta Villám Géza, aki szintén az éj leple alatt próbálta megtenni az utolsó párszáz kilométert.
„Nem akartuk egy homokfelhőben tölteni az éjszakát, ezért visszaaraszoltunk Foum Zgid oázisába, hogy ott várjuk meg a reggelt” – mondta Dr. Szabó Izabella, a 39-es rajtszámú autó navigátora.
Az MZ motorkerékpárral induló Tóth István, csodával határos módon átjutott a homokviharos szakaszon, de az MZ fényszórója a megpróbáltatások során leesett. „Éjfél előtt hullafáradtan, elgyötörten, ragasztószalaggal próbáltam visszaerősíteni a fényszórót.” Az MZ motorosa reggel 8-kor ért be a célba. „Tóth Istvánra a cél előtt az árokban találtunk rá, ahol a kimerültségtől elaludt.” – mondta Bart Sameay a belga mentős csapat sofőre.
A verseny egyik nagy esélyese, Juraj Ulrich és Daniela Ulrichova egy perccel a megadott határidő előtt esett be a célba, velük együtt mindössze 2 másik csapat tudta tartani a szintidőt. Az eddig minden Budapest-Bamakon résztvevő Daniela így nyilatkozott: „Ez minden idők legkeményebb Budapest-Bamakoja, de nyerni jöttünk, és reméljük a tapasztalatunk előnyt jelent. Az autónk jól megy, és mentálisan és jól bírjuk”.
Az etap végére a mezőny jelentősen szétszakadozott. A hivatalos célállomásra a 120 járműből mindössze 30 érkezett be. Sokan Tatában, mások Foum Zgidben, de a jelentősen lemaradtak Zagorában töltötték az éjszakát. Sem a nagy távolság, sem a tomboló homokvihar nem segített aznap a mezőnyön.
„Marokkó nagyon nagy ország, hosszúak az etapok, és a lemaradtak nem biztos, hogy utolérik a mezőnyt Mauritániáig” nyilatkozta dr. Hegedűs Wera versenybíró.
Január 30-án egy újabb 600 km-es szakasz várt a mezőnyre, egészen Nyugat-Szaharáig. Reggelre a homokvihar elcsendesült, viszont a sivatagban szokatlan zuhogó eső üdvözölte az indulókat. Szeles, esős, barátságtalan időben rajtolt a mezőny Ichtből. Az indulók kelet felé vették az irányt, egy újabb kemény sivatagi szakaszon. A Marokkó által 1975-ben elfoglalt Nyugat-Szahara legnagyobb városa, Laayoune volt az esti cél. A versenyzők hol köves, sziklás utakon zötykölődtek, hol régi Dakar gyorsasági szakaszon száguldoztak, hol a dűnék fogságából próbáltak szabadulni.
„A tegnapi nap klasszikus szaharai rally volt. Kemény, de látványos” – mondta Villám Géza, aki négykerék meghajtású Fiat Pandájával indult az idei nagy afrikai futamon. A Panda remekül bírja Afrikát, az egyetlen gondja, hogy kicsi a benzintankja, és 250 km-enként kannából kell az üzemanyagot utánatölteni. „A benzintölcsért Budapesten hagytuk, és akárhol szerettem volna vásárolni, mindenhol azt a választ kaptam, hogy csinálj magadnak. Egy vizes flakon, egy kerti slag, egy szorítógyűrű, és némi ragasztószalag segítségével kis híján Forma1 kompatibilis benzinbeöntő alkalmatosságot gyártottam”.
Találékonyságára nemcsak a futam alapítójának volt szüksége, de a versenyben résztvevő Gumisember csapatnak is, ők az élelmiszer ellátmányuk részét képező mangalicazsírt használták fel, mint gépjármű kenőanyagot. „Nem volt más választásunk, nagyon nyekergett a kocsi” – mondta Hamza Péter.
A Citroen Kacsán a találékonyság sem tudott segíteni, ők tegnap hivatalosan is feladták a versenyt, és visszafordultak Budapestre.
A 4-es csapat közel 1000 km-es lemaradással küzd, telefonon jelezték, hogy még mindig Zagorában szerelnek.
A Laayoune-tól 30 km-re fekvő dűnerendszer jelentette a Bamako csütörtök esti otthonát. A laayoune-i célban már jóval többen voltak, mint egy nappal korábban Ichtben, de a mezőny többségéről ennek ellenére nem lehet tudni, hogy hol van.
„Kb. 40 csapat érte be a célba tegnap.” – mondta Dr. Hegedűs Wera, versenybíró. A verseny nem hivatalos részeredményei szerint az első helyen a szlovák Ulrich házaspár, a második helyen a Gumisember 1. és Gumisember 2. csapat áll, minimális az első három helyen a pontkülönbség.
Ma reggel egy újabb 800 km-es hosszú, embertpróbáló sivatagi szakasz vette kezdetét, észak-dél irányban, Nyugat-Szaharán át. A mai cél a marokkói-mauritán határ.
Szombaton a határátkelés és pihenőnap vár a Budapest-Bamako mezőnyére.
Klasszikus szaharai etapok Marokkóban és Nyugat-Szaharában
Életkép a Laayoun melletti táborból
Kora reggeli sivatagi szerelés az MZ-n
Osztrák Citroen a Merzouga Icht etapon
Szigetelő szalagos fényszóró erősítés az éjszakában
Verseny az idővel Icht és Laayoune között
A csapatok már mind Afrikában
Az első teljes marokkói etappal folytatódik a Budapest-Bamako
Január 27. – Chefchauen, Marokkó – A Rif hegység lábainál húzódó, festői szépségű Checfchauen fogadta vendégül tegnap este a Budapest-Bamako résztvevőit. A péntek délutáni rajt óta ez az első hivatalos táborhelye a futamnak. A versenyzőknek ma reggel 6-ig lehetett a célba érni, de az élboly már tegnap délután befutott a kékre festett házairól híres falucskába. Sokan 35-40 óra alatt tették meg az Algecirasba vagy Almeriába a 3000 kilométerest távot.
Nem mindenki volt azonban sikeres ezen a szakaszon. A kétszeres Bamako bajnok Nagy Miklós Land Rover Discoveryjében egy kerékcsapágy mondta fel a szolgálatot. Ő jelenleg is Spanyolországban várakozik pótalkatrészre. Az 89-es rajtszámú Brainstorm csapat autóját bűnözők feltörték és kifosztották még Malagán. „Érdekes, hogy bűnözésstatisztikailag Spanyolország a legveszélyesebb része a Bamakónak. A legtöbb bűnesetet itt követték el a résztevők kárára” – mondta Villám Géza, a futam alapítója.
Meg nem erősített hírek szerint, többen látták, hogy az egyik résztvevő autó hibásan, egy Algériába induló kompra szállt fel. Az autó rajtszáma és a benne ülők kiléte jelenleg ismeretlen, de a szervezők próbálják kideríteni, hogy melyik csapat követte el ezt a végzetes hibát. Marokkó és Algéria között nincs határátkelő. A két ország háborúban áll egymással. A tengeren vissza kell hajózniuk Spanyolországba, ha folytatni kívánják az nagy afrikai futamot.
A 4-es csapat legénységét még Magyarországon érte utol a balsors. Petrikeresztúr közelében egy erdei földúton fennakadt a terepjárójuk alja. A havas, sáros bakhátról nem tudtak kimenekülni. Késő éjszaka egy helyi traktoros segített rajtuk. A Ricsi névre hallgató trakotoros elmondása szerint „20 éve nem járt autó azon az úton”. Két traktorjából a kisebbiket kellet elhoznia, hogy beférjen a sűrű bozóttal övezett útra.
A flúgos futam idei kiadásának egyik legőrültebb csapata az a házaspár, akik nászútjukra jöttek a rallyra. Egy nászutas lakosztálynak átalakított mentőautó fedélzetén vágtak neki a 8141 kilométeres távnak. Nagy Mátyás és Erika nem élvezhette sokáig kényelmes kéjkuckóját. Jóságos szamaritánusként még Genovában felvették Tóth Istvánt, és MZ motorkerékpárját.
Ma reggel 6-kor rajtolt a mezőny, hogy megbirkózzanak a cannabis ültetvényeiről híres Rif hegység emelkedőivel, és az Atlasz hegység kegyetlen hágóival. Észak Marokkóban jelenleg is szokatlanul hideg van. Holnap az Atlaszban hótorlaszokra és jégre is számíthatnak az indulók, az első teljes afrikai napon. Ma este a Szahara lábánal, a merzougai homokdűne rendszernél, Rissaniban ér véget az etap.
A verseny első etapjának eredménye ma kerül kiértékelésre.
Apróbb balesetekkel és hóviharral indult a Budapest-Bamako három napos szupermaratoni etapja
Monaco – 2014. Január 25. – Afrikai dobosok és Miss Hungary, Rákosi Annamária búcsúztatta a fapados Dakar mezőnyét tegnap Budapestről. Lángcsóvák közt, konfetti esőben és enyhe havazásban gördült le Budapest-Bamako mezőnye tegnap délután kettőkor a budapesti rajt rámpájáról. Többen jelmezben, parókában és őrült performanszokkal búcsúztak a közönségtől, hogy elinduljanak a cseppet sem veszélytelen 9000 kilométeres kalandra.
A váratlan fordulatokból és nehézségekből már a rajt után sem volt hiány. Az enyhe havazásból az ország nyugati részében súlyos hóvihar lett, és az autópályán sem lehetett 60-70 kilométer/órás sebességnél gyorsabban menni. Többen jelentettek apró koccanásokat és szalagkorlátnak csúszást. Nagy Miklós így ír blog bejegyzésében: „Éjszaka a hó erős meglepetéseket okozott a nem takarított autópályán. Erős csúszkálásban volt részünk a szalagkorlátok között, de sikerült megfogni a vasat.”
Sajnos nem mindenki volt ilyen szerencsés. A 42-es Toyota Land Cruiserbe ma reggel az olasz autópályán egy kamion ment bele hátulról. Az M1-es orvosi csapat jelentése szerint a jármű hátsó szélvédője betört, a hátsó pótkerék és csomagtér ajtaja megsérült. Személyi sérülés nem történt. Jelenleg az autó javításán dolgoznak, hogy folytathassák a versenyt.
A rajt után elinduló motorosok mind azon fáradoztak, hogy biztonságosan megmeneküljenek a hóviharból. Többeknek sikerült a versennyel induló teherautókon helyet találni maguknak, és motorjaiknak legalább a Riviéráig. Az MZ-vel induló Tóth István, aki végig motorral akarta megtenni a teljes távot is inkább a nyugalmat és a biztonságot választotta a túlontúl rizikós éjszakai hóviharban motorozás helyett. „Bíztam benne, hogy nem jön be ez a téli idő. Biztonságosabb így. Találtam valakit, aki levisz Genováig kocsival.” – nyilatkozta Tóth István (MZ Rider csapat).
Szombat reggelre a csapatok nagy része már Olaszországban volt, délutánra pedig már a francia Riviérán folytatták útjukat. Délután már 15 fokban és szikrázó napsütésben autóztak, motoroztak a rally résztvevői. Európában nincs kötelező megálló. A verseny első etapja a leghosszabb. A 3226 kilométer hosszú szupermaraton, január 28-én reggel 7-kor ér véget a marokkói Chechaouenben.
A futam alapítója egy Fiat Panda 4×4 fedélzetén
Tóth István még az MZ ETZ250 nyergében
Lángcsóvák és konfetti eső a rajtnál